Cvičení odolnosti strategických společností
Cvičení odolnosti strategických společností
Cvičení odolnosti strategických společností
Hybridní působení je jednou z metod, kterou protivníci ČR využívají k prosazování svých zájmů na úkor zájmů státu. Jak je uvedeno v Bezpečnostní strategii České republiky z roku 2023, státní i nestátní aktéři mohou ohrozit bezpečnost České republiky prostřednictvím hybridního působení, které se soustředí zejména na zranitelná místa demokratické společnosti. Kybernetické, dezinformační, ekonomické, ale i politické, diplomatické, vojenské, zpravodajské a jiné nástroje jsou synergicky využívány s cílem narušit demokratické procesy a chod demokratických institucí, mechanismy právního státu, vnitřní bezpečnost i společenskou soudržnost.
ČR se na čelení hybridnímu působení soustavně připravuje, cvičení odolnosti jsou jednou ze součástí tohoto procesu.
Koncept cvičení odolnosti strategických společností byl vytvořen Ministerstvem obrany ČR ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za účelem zlepšení připravenosti soukromých podniků a státních institucí čelit současným bezpečnostním hrozbám, které jsou výsledkem působení cizích mocností.
Cvičení odolnosti má za cíl navýšit povědomí o současných kybernetických a dalších bezpečnostních hrozbách a pomoci připravit relevantní pracovníky na potenciální krizovou situaci. Simulace prezentuje vážnou eskalující krizi, při které je dobře patrná komplexní provázanost současných hrozeb. Během cvičení jsou prověřovány reakce firem a jejich krizové mechanismy. Snahou je odhalit a poukázat na nedostatky ve státním i firemním přístupu a zvýšit tak připravenost ke zvládání útoků a snížení potenciálních škod.
Mimo to je cílem také motivovat jednotlivé firmy ke vzájemnému sdílení know-how a best practices. Pro lepší koordinaci celospolečenské reakce na možné krize je rovněž účelem cvičení navázání formálních a neformálních vztahů mezi soukromým sektorem a státními institucemi.