Stručný manuál pro firmy mimo obranný průmysl, které se chtějí více zapojit do spolupráce s AČR

V kontextu změn bezpečnostního prostředí je pro stát stále důležitější zajišťovat maximální využití průmyslových kapacit k zabezpečování potřeb ozbrojených sil. Ministerstvo obrany za tímto účelem připravilo stručný přehled možností pro případnou participaci průmyslu na dodávkách pro Armádu České republiky.

1. Mé znalosti obranného průmyslu jsou prozatím omezené. Kde můžu získat informace?

V ČR aktivně působí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), která sdružuje společnosti působící v tomto sektoru a se kterou Ministerstvo obrany aktivně sdílí informace o aktivitách v oblasti obranného průmyslu. Informace jsou sdíleny i skrze partnerské asociace či profesní sdružení jako jsou Asociace leteckého a kosmického průmyslu(ALKP), Český optický klastr či Sekci obranného průmyslu Hospodářské komory ČR. Na evropské úrovni lze informace o obranném průmyslu a rozsahu iniciativ na evropské úrovni získat ze stránek Evropské komise.

Zároveň existují určité podmínky či zákonná omezení, která se vztahují např. k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem či k výrobě zbraní a střeliva. V kontextu zahraničního obchodu s vojenským materiálem zůstává hlavním kontaktním bodem Licenční správa MPO ČR. Zároveň může být vyžadováno, aby technologie byla v souladu se standardizačnímu dokumenty NATO / ČR.

 

2. Informace již mám. Jak zjistím, že o mé produkty by mohla mít AČR zájem?

Výchozím koncepčním dokumentem stanovujícím základní směry výstavby a rozvoje schopností AČR je Koncepce výstavby armády České republiky do roku 2035 (KVAČR). V KVAČR lze získat přehled o vizi budoucí podoby AČR, které lze dosáhnout i skrze pořizování vojenského materiálu. Aby bylo umožněno plnění požadavků KVAČR, vydalo MO ČR Strategii vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu ČR do roku 2030, která cílí na zajištění udržitelnosti a rozvoje schopností národního obranného průmyslu a vytvoření systému zajištění bezpečnosti dodávek.

3. Produkty jsou v souladu s plánovaným rozvojem AČR, jak je mohu AČR prezentovat?

K prezentaci produktů slouží průmyslové dny. Cílem průmyslových dnů je společnosti a jejích produktů na základě vysloveného zájmu ze strany konečného uživatele – AČR.

Jak celý proces funguje? Společnost se zájmem o uskutečnění průmyslového dne zašle žádost směřovanou na sekci průmyslové spolupráce (včetně podkladů, např. prezentace či videa) sekce průmyslové spolupráce periodicky zasílá žádosti o uskutečnění průmyslového dne zástupcům AČR, kteří mohou projevit zájem o představení daného produktu. Po vyjádření zájmu dochází k doladění organizačních detailů akce (místo, čas, typ ukázky atp.).

4. Můžu se podílet i na konkrétních vyzbrojovacích projektech či na veřejných zakázkách?

Veřejné zakázky MO ČR jsou pravidelně zveřejňovány na stránkách Národního elektronického nástroje

Dále je možné se zapojit do vyzbrojovacích projektů v rámci programů průmyslové spolupráce při akvizicích od zahraničních dodavatelů. Prostřednictvím průmyslové spolupráce dochází k zachování kapacit a rozvoji domácího obranného průmyslu, zajištění bezpečnosti dodávek a řešení životního cyklu vojenského materiálu. Účast na programech průmyslové spolupráce je vhodná i pro subdodavatele finálních výrobků (např. výrobce kabeláže, motorů, energetických materiálů atp.). Zároveň účast v programech průmyslové spolupráce vede k napojení na přeshraniční dodavatelské řetězce.

5. Disponuji výzkumnými a vývojovými kapacitami, zaměřuje se MO ČR i na tuto oblast?

Ministerstvo obrany disponuje vlastními programy výzkumu a vývoje, kterými jsou Zdokonalení (forma veřejné zakázky) a PRODEF připravený ve spolupráci s Technologickou agenturou České republiky (druhý podprogram ve formě veřejné soutěže). PRODEF také zajišťuje podporu výzkumu, vývoje a inovací v projektech s podporou Evropského obranného fondu.

Na evropské úrovni je možné zapojení do projektů Evropské obranné agentury. Na alianční úrovni se pak primárně jedná o Obranný akcelerátor DIANA, ze kterého mohou být úspěšné projekty podpořeny např. skrze Inovační fond NATO.

6. Jsou zde ještě další alianční či evropské možnosti pro zapojení se?

V rámci NATO je možné se zapojit do projektů pořizování skrze NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Ministerstvo obrany ČR v této souvislosti připravilo stručné doporučení pro české obranný a bezpečnostní průmysl, jak s NSPA obchodovat.    

Na Evropské úrovni v současné době dochází k přípravě Programu pro evropský obranný průmysl (EDIP), který má za cíl implementovat Strategii pro evropský obranný průmysl (EDIS). Předpokládá se, že program bude přijat ve druhé polovině roku 2024.