Programy průmyslové spolupráce

Akvizice vojenského materiálu ze zahraniční logicky vytváří velký tlak na zajištění bezpečnosti dodávek, kdy je základním požadavkem, aby byla vojenská technika včetně servisu, oprav a náhradních dílů dostupná v místě, čase a objemu dle požadavků AČR, a to zejm. v krizových stavech.

Za tímto účelem u strategických a zvlášť významných projektů vyžadujeme, aby z důvodu zajištění bezpečnostních zájmů státu byl zapojen domácí průmysl např. do servisu a oprav pořizované platformy či výroby náhradních dílů. Rozvojem schopností domácího obranného průmyslu a udržením jeho kapacit rovněž připravujeme ,,arzenál“ know-how a schopností pro krizové stavy, kdy některé dodávky materiálu či služeb ze zahraničí mohou být z různých důvodů nedostupné. Jednou z nejvyšších přidaných hodnot programů průmyslové spolupráce je rovněž napojení českého průmyslu do dodavatelských řetězců zahraničních společností, což vede ke strategicko-průmyslovému provázání mezi ČR a dalšími spojeneckými zeměmi.

České společnosti, ale i výzkumné organizace a vysoké školy, se tak již nyní účastní programů průmyslové spolupráce v rámci akvizičních projektů např. na pořízení nových houfnic CAESAR, systému PVO SPYDER, mobilního radiolokátoru MADR či BVP CV-90 a F-35. 

V roce 2024 došlo ke zvěřejnění zásad realizace programů průmyslové spolupráce, které definují základní principy přípravy, projednávání, hodnocení, realizace a kontroly programů průmyslové spolupráce. Dokument je dostupný v příloze.

Zásady realizace programů průmyslové spolupráce